Správné servírování vína není nic složitého

Víno je společenský nápoj, jehož servírování a konzumace se řídí mnoha pravidly. Pokud hostíte přátele na grilovací párty, nemusíte je brát doslova, není to ani vhodné. Do zcela jiné situace se dostanete, pořádáte-li například formální společenské události, večírky nebo degustace vína. V těchto případech je dodržování správného postupu servírování a podávání vína vyžadováno ze strany hostů a mělo by být naprostou samozřejmostí. Pravidla servírování vína nejsou složitá, níže shrnujeme ta nejdůležitější.

Dbejte na správné skladování vína

Pro skladování vína je nejvhodnější čistý, suchý sklep. Ten nabízí spoře osvětlené prostředí s vlhkostí mezi 60 a 80 stupni a teplotou 10-13°C, které jsou pro správné zrání vína naprosto nezbytné. Lahve s korkovou zátkou je nutné skladovat v poloze naležato, zabráníme tím vysychání korku a případnému infikování vína octovými bakteriemi. Při objednání láhve vína v restauraci proto neváhejte zkontrolovat zátku. Pokud je příliš suchá, pravděpodobně nebyla lahev správně uskladněna.

 

Teplota vína určuje kvalitu prožitku z konzumace

Správná teplota vína je základem k dokonalému prožitku z jeho konzumace. Abyste si byli jistí, že je víno správně vychlazené, nebojte se použít teploměr na víno, který se ponoří přímo do hrdla lahve a přesně vám ukáže, jakou teplotu víno má.

 

Přechlazené víno ztrácí schopnost uvolnit všechny vonné látky, nerozvine tak zcela svůj charakter. Špatně vychlazené víno má zase mdlou chuť a je výrazněji cítit alkoholem. Vychlazení tak hraje důležitou roli při servírování.

 

TIP: Správné teploty dosáhnete například využitím vhodné chladicí techniky na víno.

 

Jaká je tedy ideální teplota pro servírování vína?

Abyste docílili rozvinutí chuti, a vůně vína, doporučujeme řídit se radami, které na etiketě láhve uvádí každý lepší výrobce – především menší vinařství, která se nevěnují masové výrobě vína, si své zákazníky hýčkají i v této oblasti.

 

Teplota servírování vína je pro každý typ jiná, pokud není uvedena na vinetě, obecně platí, že šumivá vína se servírují v nádobě s ledem, aby si udržovala teplotu mezi 5 - 8 °C, pro bílá vína, růžová vína a vína dezertní je doporučená teplota 10 - 12 °C, a červená vína se zpravidla podávají teplejší, ale nikoliv v pokojové teplotě, jak se někdy mylně uvádí - mladá červená vína vyžadují teplotu 11 - 15 °C, zralá červená vína pak 14 - 18 °C.

 

Pro nalévání vína je potřeba trocha zručnosti

Při otevírání lahve s vínem je třeba s citem provrtat zátku vývrtkou tak, aby neprošla zcela skrz, nedojde tak napadání částí korku do vína. Po otevření přičichneme k té části zátky, jež byla v kontaktu s vínem, zkontrolujeme jeho kondici. Před samotným naléváním je vhodné hrdlo láhve otřít a poté jej ovázat bílým látkovým ubrouskem, kterých zachytává kapky, jež by skončili na ubruse stolu. Víno naléváme pomalu a těsně nad sklenicí, aby nezpěnilo a maximálně do poloviny sklenice, aby bylo možné s ní zatočit a nechat uvolnit všechny vůně.

 

Nezapomeňte na správné sklenice na víno

Špatně zvolený tvar sklenice může zabránit plnému rozvinutí vína a tím negativně ovlivnit jeho výslednou chuť. Sklenice na víno by měly být vždy z čirého a tenkostěnného skla, na delší stopce, s kruhovou základnou a mírně zúženým hrdlem. Nejdokonalejšího efektu nalitého vína dosáhneme perfektním osušením a vyleštěním sklenice utěrkou, jež nepouští drobné chloupky a vlákna.

 

Pro červené víno volíme sklenky s větším objemem, ideálně od 350 ml do 600 ml., které mají kulatý tvar a otevřenější hrdlo. Pro bílá vína jsou ideální sklenky ve tvaru tulipánu (zužují se směrem k hrdlu) o objemu 200 – 350 ml. Šumivá vína naléváme do vysokých, úzkých sklenic, takzvaných fléten (150 – 250 ml.), aby v nich vyniklo perlení.