Řízená degustace vín

Pod pojmem řízená degustace vín se neskrývá nic jiného než ochutnávka vín vedená vinařem nebo sommeliérem. Obvykle se odehrává ve vinařství, vinném sklípku či vinotéce, kde průvodce představí hostům nachystané vzorky vína a podá k nim odborný výklad.

Samotný výraz degustace znamená ochutnávání. Slovo pochází z latinského slovesa degustare, které je složeno z části gustus znamenající chuť a předpony de- znamenající od. Spojením těchto částí získáváme tedy doslova význam ve smyslu odkrýt chuť.

Jak probíhá řízená degustace

Odkrývání chutí a vůní nápojů z vinné révy probíhá většinou v menších skupinkách hostů, které odborník nejprve seznámí s programem večera. Optimální degustace se skládá z deseti až dvanácti vzorků jednotlivých vín. Ta jsou sommeliérem vybrána podle předem daného klíče – nejčastěji se jedná o výrobky jednoho vinaře, jedné odrůdy, vína z jedné podoblasti či jednoho ročníku.

Každý návštěvník má svou vlastní skleničku, ze které postupně konzumuje všechny vzorky vín. A když říkáme vzorky, skutečně se nejedná o situaci, kdy se každá láhev po otevření musí za každou cenu dopít. Většinou se nalévá skutečně degustační míra sklenice tak, aby vynikla barva, konzistence a aromatické vlastnosti vína. Host nemusí vypít celý příděl, pouze ochutnává a případný zbytek může odlívat do připravené nádoby.

Chuť  a aroma kvalitního vína je základem každé degustace. Na řízené degustaci ale nesmí chybět ani jídlo. Sýry, chléb či zelenina jsou vhodným doplňkem ke konzumaci vína, zvýrazňující často jeho chuť, plní zároveň i funkci neutralizace jednotlivých chutí po sobě se střídajících vzorků vín.

Co se dozvíte během řízené degustace

Před nalitím vzorku sommeliér vždy víno nejprve představí. Dozvíte se, z jaké oblasti víno pochází, jeho historii nebo příběh, který původ vína, vinohrad či jeho výrobu provází. Odborník vám také nastíní senzorické vlastnosti vína. Neméně důležité je zjistit i zásady správného servírování a skladování daného typu vína, či základy jeho párování s pokrmy.

Podle prostředí, kde se řízená degustace vín odehrává, může taková akce zahrnovat i prohlídku vinic, sklepů nebo ukázku výrobního procesu. Oblíbená je také tematická degustace umožňující porovnat vína jednotlivých vinařských producentů nebo se zaměřit na jednotlivé ročníky či odrůdu.

Další typy degustací

Zajímavou alternativou k tradiční řízené degustaci je její slepá varianta, při které se hosté dozvědí veškeré údaje o víně až na konec ochutnávky a mohou tak víno sami popsat a vytvořit si na něj bez předsudků vlastní názor. Zároveň se i naučí nápoj smyslově poznávat a vychutnávat.

Při skloubení práce sommeliéra a šéfkuchaře zase vzniká prostor pro zážitkovou degustaci celého menu, ve kterém se snoubí víno a jídlo. Vhodně vybrané víno totiž skvěle doplňuje chuťové vjemy pokrmů a dává tak gastronomii zcela jiný rozměr.

V neposlední řadě je způsobem ochutnávání vína i neřízená degustace, která bývá součástí společenských akcí nebo rautů. Zde sommeliér nabízí vybraná vína účastníkům akce u pultu, k němuž si účastníci akce sami chodí. I v tomto případě je odborník seznamuje s původem a vlastnostmi vína nebo odpovídá na jejich konkrétní dotazy.