Nákup vína II. Jak nekoupit zajíce v pytli

Ať už kupujete víno ve vinotéce, ve specializovaném e-shopu nebo v běžném obchodě, vždy je dobré vědět, co chcete koupit. Pokud už v tomto bodě máte jasno a tedy víte, co hodláte vložit do nákupního košíku, dalším krokem k úspěšnému nákupu vína je koupit skutečně to, pro co jste se rozhodli.

Vše podstatné naleznete na etiketě

Odpověď na otázku, jak při nákupu neprohloupit a nekoupit zajíce v pytli, vám napoví především etiketa láhve. Právě tam musí být uvedeny všechny podstatné informace. Nařizuje to i vinařský zákon. Na etiketě se většinou dozvíte:

  • obchodní jméno a sídlo výrobce, popř. distributora
  • název vína podle zatřídění (tzn. stolní, jakostní, s přívlastkem, šumivé, perlivé, aj.)
  • odrůdu
  • obsah balení, označení šarže a skutečný obsah alkoholu
  • oblast původu vína
  • slovní popis vína

Označení vína je také často doplněno o certifikát, výsledek v anketě či ocenění v soutěži. Tento ukazatel může být známkou kvality, ale nezapomínejte na to, že i takto ohodnocené víno nemusí vždy vyhovovat přímo vašim chuťovým buňkám.

Láhev také napoví

Základním vizuálním vodítkem v prodejním místě je obvykle třídění vín podle odrůd.

Kamenný obchod, kde vínu rozumí, se pozná i tak, že láhve by neměly stát, ale ležet. To proto, aby se víno dotýkalo korku, ten nevysychal a nepropouštěl dovnitř láhve vzduch. Na závadu není ani točivý uzávěr, se kterým se však tak často nesetkáte.

Určitým znamením může být i prach na láhvi – známka toho, že tam láhev leží již dlouho. Běžné, nearchivní víno je dobré uchovávat maximálně dva roky. Speciálně pro rychlou spotřebu je určeno růžové víno.

Přesto by jen pohled na láhev neměl stačit. Důležité je to uvnitř. Pokud má např. bílé víno nahnědlou barvu, většinou je zoxidované. Výrazný nahnědlý odstín u růžových vín může znamenat, že je víno zestárlé. U červených vín naopak nemusí být na škodu ani jeho viditelný přirozený sediment - vinný kámen.

V kvalitních obchodech, specializovaných e-shopech nebo přímo u vinaře se těmito neduhy zabývat nemusíte.

Kdo pije, ten se vyzná

V neposlední řadě může být indikátorem dobrého vína i jeho cena. Pro toho, kdo s vínem teprve začíná, je to však nejvíce ošemetná pomůcka při jeho nákupu. Skutečnou kvalitu vína totiž oceníte až při jeho degustací. Zde platí zlaté pravidlo, že ke zkušenosti s vínem se lze dopracovat pouze jeho pitím.